Јапонска диета. Правилно мени, закони за исхрана, мислења за јапонската исхрана

Јапонската диета е строг нутриционистички систем кој ви овозможува да изгубите до 5 килограми за една недела. Јапонската диета е многу популарна, и тоа е разбирливо: производите за неа ќе бидат ефтини, ќе мора да одите на диета само 14 дена, но резултатот ќе трае повеќе од една година. Но, не секој може да ја издржи јапонската диета, бидејќи е многу строга. Како да се подготвите за режимот и како да одите на овој начин е нашата статија.

Јапонска диета за слабеење

Јапонската диета за слабеење е една од најстрогите, но најефикасните и долготрајните, а резултатот добиен на неа може да трае и до три години. Секако, сонот за долготрајна виткост ќе остане неостварлив ако, по 14 дена и завршувањето на диетата, почнете да се израмнувате и активно да се вклучите во прејадување. Умереноста, која јапонската диета ве учи за 14 дена, нека стане навика, како што беше со Јапонците.

Јапонската нутриционистка Наоми Моријама е сигурна дека младоста и долговечноста на нејзините сонародници се зачувани главно поради релативно малата количина на јаглени хидрати во дневното мени и традиционално малите порции.

Според Моријама, Јапонците консумираат во просек 25% помалку калории дневно од жителите на која било друга земја.

Во Јапонија, на пример, не јадат премногу чипс, чоколадо, кондиторски производи (јапонските слатки не се воопшто слатки според нашите стандарди), а за путерот генерално научиле дури во минатиот век и не го сакаат премногу. . Односно, изборот на здрава храна во умерени количини е национална карактеристика на културата на Јапонија.

Што е јапонска диета и колку е јапонска?

Се верува дека името на диетата се појавило затоа што ја развиле специјалисти од јапонска клиника."Jaex". Креаторите на диетата ветуваат дека за 13-14 дена ќе дојде до целосно реструктуирање на метаболизмот и трајниот ефект на јапонската диета ќе трае најмалку 2-3 години без никаков понатамошен напор непријатни последици за вашето тело).

Иако јапонската диета наводно била развиена од јапонски експерти, таа нема никаква врска со традиционалната јапонска кујна (вреди да се напомене дека Јапонците не пијат многу кафе секој ден, јадат повеќе ориз и морски плодови и, воопшто, отсекогаш се придржувале на политика на умереност во храната).

јапонска диетална салата

Всушност, никој не може да каже зошто оваа диета се нарекува јапонска - во неа нема да најдете алги или ориз. Единственото нешто што ме потсетува на Јапонија во него е дисциплината. Оваа диета е многу строга и не можете да отстапите од неа, инаку сите напори ќе паднат во вода.

Се разбира, во оваа диета сè уште има некои иконски намирници за Земјата на изгрејсонцето. Меѓу нив се морските риби, зелениот чај и јајцата. Толку Јапонците се содржани во оваа диета - остатокот од „сетот" производи им е добро познат на Европејците, а ова е дефинитивен плус: без необични производи, полесно ќе се навикнете на диетата. и гарантирано нема да добиете алергии.

Подготовка за јапонската диета, како да го направите тоа правилно

Бидејќи јапонската диета е навистина строга, ќе биде многу тешко веднаш да влезете во нејзиниот ритам. Обидете се да ги намалите порциите неколку дена пред почетокот на диетата, а особено внимавајте на полесна вечера.

како да се подготвите за јапонската диета

На пример, сварете си мала порција (150 грама) див или кафеав ориз и подгответе порција од околу 100-150 грама лесна салата од зеленчук. Зачинете ја салатата со капка оцет, капка маслиново масло и обидете се да ја направите без сол. Ако воопшто не можете без сол, препорачуваме барем да ја намалите нејзината количина, бидејќи, на крајот на краиштата, деновите пред диетата не се самата диета.

Може да се обидете да јадете со стапчиња за јадење. И поентата овде не е во тоа што диетата се нарекува јапонска (иако ова може да ви помогне да влезете во вистинското расположение и да ја почувствувате важноста и строгоста во однос на вашата мисија за слабеење), туку дека јадете помалку со стапчиња за јадење.

типови на јапонска диета

Видови јапонска диета

Постојат три типа на јапонска диета, кои се поделени според нејзиното времетраење:

 • Јапонска диета за 7 дена- „маките" не траат долго, но има значителен недостаток - во рок од една недела се постигнуваат само резултати од отстранување на вишокот течности од телото, а не значително губење на тежината;
 • Јапонска диета за 13 дена- најпопуларна и најчесто користена диета, бидејќи не се доволни сите на 14-тиот ден;
 • Јапонска диета 14 дена- се разликува од претходната 13-дневна диета за само еден ден. Нема фундаментални разлики, освен мала +1 до ефикасност. Обично се користи по барање или благосостојба на оние кои губат тежина.
Спанаќ на јапонската диета

Јапонски правила за исхрана

Еден од главните услови на оваа диета е екстремната сериозност. Не можете да замените еден производ со друг! Мора строго да се придржувате до менито за секој ден, доколку сакате навистина ефикасен резултат.

Единствен исклучок може да биде кафето - може да се замени со повеќе здрав зелен чај. Солта ќе мора да се напушти, но ако воопшто не можете да јадете несолена храна, тогаш е дозволено малку сол - клучниот збор е „малку".

билен чај во јапонската исхрана

За повеќето, тешко е да се јаде три оброци на ден, а не да се ужина. Но, ако пиете доволно вода во текот на денот, почнувајќи со чаша наутро на празен стомак, ова ќе ви овозможи подобро да ја пренесете диетата. Зелениот чај ќе помогне и за задоволување на чувството на „средна" глад.

Јапонската диета е строга, што значи дека не треба да ја започнувате од „утре". Неопходно е да се подготви телото и психата за таков тест за храна. Неколку дена пред очекуваниот час X, откажете се од слатките, намалете ја големината на порциите, постепено елиминирајте ги грицките (дури и овошјето).

Избор на храна за јапонската диета

Јапонската исхрана може да се нарече протеин, бидејќи тоа е протеинот што го заситува телото во периодот на следење на јапонската диета. Го има во големи количини во:

 • јајца
 • пилешко
 • говедско месо
 • Риба
 • Млечни производи
риба и зеленчук на јапонската исхрана

Јаглехидратите ќе ги добивате од крекерите, мастите од маслиновото масло, а влакната ги има во изобилство во зеленчукот и овошјето. Здравите антиоксиданси се наоѓаат во изобилство во кафето и зелениот чај - изборот на вистинските пијалоци од листата на прифатливи пијалоци е многу важен.

Тие мора да бидат природни, со висок квалитет, без вкусови и вкусови или дури и билни адитиви.

овошје на јапонската исхрана

Јапонска диета за 7 дена: мени

Ден 1 од јапонската диета:

 • Појадок:кафе без шеќер.
 • Ручек од: салата од бела зелка, домат, 2 јајца.
 • Вечера: салата од бела зелка, печена риба.

Втор ден од јапонската диета:

 • Појадок:кафе без шеќер, 1 крутон леб од цело зрно.
 • Ручек од:салата од бела зелка, 200 гр печена или варена риба.
 • Вечера:200 гр варено говедско месо, кефир (јогурт)

Трет ден од јапонската диета:

 • Појадок:чаша кафе без шеќер
 • Ручек од:сурово јајце, варени моркови со растително масло.
 • Вечера: јаболка (колку сакате).

4-ти ден од јапонската диета:

 • Појадок:чаша кафе без шеќер.
 • Вечера:корен од магдонос пржен во растително масло.
 • Вечера:овошје (според сезоната), бобинки (може да се замрзнат).

Ден 5 од јапонската диета:

 • Појадок:сурови моркови, рендан, со лимон
 • Вечера:200 гр пржена риба, домат.
 • Вечера:овошје (според сезоната), бобинки (може да се замрзнат).

Ден 6 од јапонската диета:

 • Појадок:чаша кафе без шеќер
 • Вечера:салата од свежа зелка, 200 гр варено пилешко.
 • Вечера:2 јајца, 200 гр свежи рендани моркови со путер.

Ден 7 од јапонската диета:

 • Појадок:чај без шеќер,
 • Ручек од:200 гр варено месо, 200 гр овошје,
 • Вечера:јаболка.

Ако сте избрале двонеделен курс, тогаш претходното мени за 7 дена мора да се повтори повторно и резултатот нема да чека долго!

Според очевидци, резултатот по јапонската диета трае долго (до 3 години). Но само под услов по завршувањето на диетата да не се вратите на вообичаената исхрана со слатки за брза храна, сода и алкохол. Умереноста во периодот на јапонската диета треба да биде ваш постојан придружник.

Дали сте подготвени да се ослободите од вишокот килограми? Бидете трпеливи, подгответе ги вашите најблиски и станете верни на јапонската исхрана како што е самурајот на својот господар. Кун! (Што значи „Со среќа! " на јапонски : )