Диета за гастритис на желудникот

Гастритис на желудникот, кој бара диета

Гастритисот е акутна болест на желудникот, главниот орган за варење. Многу луѓе се запознаени со оваа болест од прва рака. Лекарите велат дека оваа болест бара сериозен пристап кон лекувањето и промени во целиот животен стил на пациентот. Пред сè, исхраната на пациентот треба да се промени.

Што е гастритис

Веројатно, многу луѓе знаат дека човечкиот стомак е покриен со мукозна мембрана која произведува супстанции неопходни за разградување на храната што влегува во желудникот. Овие супстанции се нарекуваат гастричен сок. Гастричниот сок започнува да се произведува во моментот кога едно лице почнува да го спроведува процесот на исхрана. Главната компонента на гастричниот сок е хлороводородна киселина. Така, во внатрешноста на желудникот постои кисела средина, која може негативно да влијае на ткивата на самиот желудник, што доведува до ерозија на гастричната слузница и делумно губење на неговите функции. Бројот на жлезди што ја покриваат мукозната мембрана е намален, тие се заменуваат со фиброзно ткиво. Процесот на регенерација на епителните ткива е нарушен.

Може да има и други причини за патолошки појави во гастричната слузница. Овој процес се нарекува гастритис.

Симптоми

Во повеќето случаи, симптомите на болеста се поврзани со нарушување на процесот на варење на храната во стомакот, како и непријатност поврзана со гастроинтестиналниот тракт. Тоа се гадење, недостаток на апетит, болки во стомакот, првенствено во епигастричниот регион, подригнување, металоиди, непријатен вкус во устата, дијареа или запек, периодично повраќање, чувство на тежина во стомакот и надуеност. Во случај на акутен гастритис, може да се забележи крварење од желудникот, повраќање со крв. Сепак, во раните фази, гастритисот е обично асимптоматски или придружен со само мали симптоми, на кои многу пациенти не обрнуваат внимание. Ова е особено точно за хроничен гастритис на телото на желудникот, кај кој главен симптом е тежина во стомакот за време на оброците или кратко време по процесот на јадење.

Исто така, со гастритис, не се исклучени системски симптоми и симптоми поврзани со други органи, како што се аритмии, болка во пределот на срцето, треска и притисок, општа слабост и поспаност. Се разбира, слични симптоми може да бидат не само со гастритис, туку и со други болести на гастроинтестиналниот тракт - пептичен улкус, езофагитис, дуоденитис, дискинезија на жолчното кесе. Затоа, не треба да се самодијагностицирате и да се самолекувате. Неопходно е да се изврши преглед и да се добие специјалистички мислење со кое би се потврдило присуство на гастритис кај пациентот. На крајот на краиштата, различните видови на заболувања поврзани со варењето често бараат сосема различни пристапи.

За да се утврди присуството на некоја болест, не е доволно само да се анализираат симптомите - болка во стомакот, диспепсија итн. Неопходно е да се подложат на серија дијагностички студии - ендоскопија, биопсија од различни гастрични делови, тестови на крвта - општи и биохемиски, фекална анализа. Исто така, неопходно е да се утврди присуството на бактеријата Helicobacter pylori во желудникот, степенот на киселост на гастричниот сок. Ултразвук на црниот дроб, панкреасот, жолчното кесе се изведува за откривање на истовремени заболувања на гастроинтестиналниот тракт. По утврдувањето на степенот на оштетување на мукозната мембрана, гастроентерологот подготвува стратегија за лекување на болеста.

Сорти на болеста

Исто така, бара специфичен пристап и самиот гастритис. На крајот на краиштата, со оваа болест, може да се забележат разни видови лезии на гастроинтестиналната мукоза, а болеста може да биде предизвикана и од различни причини.

Според етиологијата, гастритисот е поделен на:

 • автоимуни,
 • бактериски,
 • хемиски и медицински.

Автоимуниот гастритис се јавува како резултат на дефект на имунолошкиот систем, кога неговите клетки ги напаѓаат ткивата на сопственото тело, вклучувајќи ја и мукозната мембрана на органите за варење.

Сепак, најчест е бактерискиот гастритис. Пред половина век се веруваше дека главната причина за болеста е неправилната исхрана, јадењето штетна храна и нервниот стрес. Сепак, иако овие фактори и, пред сè, исхраната играат важна улога, тие не се одлучувачки. Директен виновник во повеќето случаи на гастритис и пептичен улкус е бактеријата Helicobacter pylori, која живее во желудникот, на површината на неговата мукозна мембрана. Оваа бактерија, под одредени услови, може да стане патогена и да доведе до оштетување на мукозната мембрана, намалување на нивото на киселост на желудечниот сок. Меѓутоа, самото присуство на бактерија не значи дека некое лице нужно ќе ја развие болеста. Сепак, бактерискиот тип на болеста сочинува приближно 90% од сите случаи.

Третата форма на болеста е хемиска. Тоа може да биде предизвикано од оштетување на мукозната мембрана:

 • агресивни хемикалии (на пример, киселини или алкалии);
 • жолчни киселини кои доаѓаат од дуоденумот (оваа форма на болеста се нарекува рефлуксен гастритис);
 • лекови (НСАИЛ, салицилати, антибиотици).

Често постојат мешани форми, во кои постои комбинација на негативни фактори.

Други релативно ретки форми:

 • еозинофилна,
 • лимфоцитна,
 • грануломатозна,
 • радијација,
 • ресекција.

Следниве фактори исто така влијаат на развојот на болеста:

 • неухранетост,
 • алкохолизам,
 • пушење,
 • паразитски зарази,
 • стрес,
 • метаболички нарушувања,
 • бери-бери,
 • генетска предиспозиција,
 • механички ефект на други органи на желудникот,
 • ендокрини нарушувања.

Исто така, болеста може да има две форми, во зависност од киселоста на желудечниот сок. Со едната секреторната функција на слузницата се намалува, додека со другата е зголемена или е нормална. Според тоа, гастричниот сок може да има ниска или висока киселост. Посебен вид на првиот тип на болест е атрофичен. Најчесто, атрофичниот тип на болеста се јавува во старост. Оваа болест, придружена со висока киселост, обично ги погодува пациентите на средна возраст.

Исто така, постојат акутни и хронични форми на болеста. Акутната форма обично се развива против позадината на земање токсични материи, одредени лекови, тешки системски заболувања на телото и метаболички нарушувања.

Во зависност од степенот на оштетување на мукозната мембрана, акутната форма на болеста е поделена на:

 • катаралната
 • фибринозни,
 • корозивни,
 • флегмозен.

Ако патолошкиот процес се проширил на целата површина на мукозната мембрана, тогаш тие зборуваат за пангастритис. Сепак, воспалението обично се забележува само во одредена област на мукозната мембрана (фундален или антрален тип на болест).

Ако не се лекува, болеста обично напредува. Има потешкотии во процесот на исхрана, може да се појави пептичен улкус или малигни тумори.

Третман

Третманот на болеста е повеќеслоен. Вклучува и фармаколошки и нефармаколошки методи. Ако болеста е предизвикана од бактериска инфекција, тогаш може да се препишат антибиотици за борба против Helicobacter pylori. Најчесто користените антибактериски лекови обично се комбинираат едни со други и со други видови на лекови.

Следниве видови на лекови се исто така ефикасни за гастритис:

 • блокатори на хистамински рецептори,
 • инхибитори на протонска пумпа,
 • антациди,
 • средства за обвивка.

Може да се препише за гастритис и витамини. Пред сè, тоа е витамин У и витамин Б5 (пантотенска киселина). Овие витамини ја намалуваат концентрацијата на хлороводородна киселина во гастричниот сок, ја забрзуваат регенерацијата на мукозните ткива, имаат аналгетски ефект и ја стимулираат интестиналната подвижност.

Во повеќето случаи, овие лекови се препишуваат за гастритис со висока киселост. Нивната цел е да се намали концентрацијата на хлороводородна киселина во гастричниот сок, што ви овозможува да го запрете процесот на деградација на мукозната мембрана. За намалување на болката и спазмите, се препишуваат антиспазмодици и антихолинергици, за отстранување на токсините - ентеросорбенти, за борба против повраќање - прокинетици.

Исхрана за гастритис

Сепак, лековите сами по себе не можат да ја излечат болеста. Од големо значење во лекувањето на болеста е исхраната на пациентот. Кај некои видови на болести, исхраната игра одлучувачка улога во лекувањето на болеста.

Пред да се продолжи со описот на диетите, треба да се забележи дека не е важно само што јаде човекот, туку и како ја консумира храната. Кај повеќето видови на болеста, индицирана е фракционална исхрана - 5-6 пати на ден. Во овој случај, интервалот помеѓу оброците треба да биде 3-4 часа. Пожелно е да се јаде секој ден во исто време. Не можете да јадете сува храна, во текот на денот треба да консумирате голема количина чиста вода (со исклучок на пијалоци и течни оброци). Исто така, не грицкајте во бегство, набрзина. Храната мора да се џвака темелно. Важно е да се запамети дека појадокот треба да биде целосен, а не да се состои од една шолја кафе или чај. Од друга страна, не можете да јадете многу навечер, интервалот помеѓу вечерните оброци и спиењето треба да биде најмалку 3 часа.

Температурата на земената храна е исто така важна. Не треба да биде ниту премногу топло ниту премногу ладно. Најдобро е да се зема храна на собна температура (+ 30-40 ° C).

Не јадете храна која е чувана долго време или истечен рок. Јадењето застоена храна може да го влоши текот на болеста. Расиплива храна треба да се чува во фрижидер, но не повеќе од 2 дена.

Диета за болести

Постојат различни видови на диети. Некои од нив се наменети за акутни форми на болеста, други за хронични. Постојат диети за форма на болеста со висока киселост, а постојат и диети за форма на болеста во која се намалува производството на киселина. Сепак, за сите овие болести постои листа на намирници кои мора да се избегнуваат. Во повеќето случаи, тоа се производи кои ја иритираат мукозната мембрана и слабо се вари. Оваа листа вклучува:

 • топли зачини, зачини;
 • печурки и чорби од печурки;
 • конзервирана храна;
 • пушено месо;
 • маринади;
 • силен чај и кафе;
 • алкохол;
 • газирани пијалоци, квас;
 • пржена храна, особено на скара;
 • сладолед;
 • чоколадо;
 • производи за брза храна;
 • повеќекомпонентни јадења подготвени од повеќе производи.

Исто така, треба драстично да го ограничите внесот на сол. Подобро е целосно да се исклучи од исхраната, бидејќи има доволно натриумови јони во производите од животинско потекло - месото, рибата и млекото, како и во пекарските производи.

Во исто време, исхраната треба да биде урамнотежена, да содржи доволно количество јаглехидрати, протеини и масти, растителни и животински влакна, како и витамини и микроелементи. Исхраната за гастритис најверојатно не е погодна за оние кои сакаат да изгубат тежина, бидејќи исхраната на пациент со гастритис треба да биде нормална количина на калории, а не да се намалува, како во диетите за губење на тежината.

Супи

За повеќето видови на болести, се препорачуваат слаби супи од зеленчук со мали додатоци на фиде и ориз, како што се супи од компири или моркови. Забранети се силни супи од зеленчук и месо, борш, окрошка, супи од печурки и чорби. Се препорачува состојките за супите да се исецкаат ситно, а уште подобро да се иситнат во пире. Можете да додадете растителни масла во супи, не можете да ставате путер.

Месо и риба

Препорачани диететски и ниско-масни сорти на месо и риба. Меѓу рибите, таквите сорти вклучуваат:

 • ослич,
 • треска,
 • Полок,
 • пробивач,
 • зандер.

Рибата треба да се јаде само варена. Забранета е пржена, солена, пушена и конзервирана риба.

Од месо, пожелно е да се користат диететски сорти - пилешко, мисирка и телешко месо. Месото треба да се јаде и варено или во форма на котлети. Јадењата со месо се препорачуваат да се служат посебно, без да се мешаат со јадења од други производи.

производи од брашно

Дали е можно да се користат производи од брашно со болест? Ова не се препорачува бидејќи таквата храна може да предизвика ферментација. Издувам и богати производи се исклучени. Сепак, може да се јаде пченичен леб. Сепак, не треба да биде свежо, туку вчера.

Житарици и житарки

Кои житарки може да се консумираат со болест, а кои не? Најкорисна житарка е овесната каша. Овесната каша содржи голема количина на растителни влакна. Од него се препорачува да се готви каша. Каши од овесна каша имаат заштитен ефект на обвивка на ѕидовите на органите за варење. Можете исто така да готвите каша од леќата, гриз и ориз. Сепак, оризовата каша е контраиндицирана за запек.

Најдобро е да ги сомелете сите житарки пред да готвите.

Не се препорачува каша од просо, особено за болести со висока киселост.

Зеленчук

Не сите зеленчуци се добредојдени во случај на болест. Како прво, од менито треба да се исклучи киселиот и конзервиран зеленчук. Забранета е и зелка - кисела зелка или свежа. Следниот зеленчук исто така не се препорачува:

 • спанаќ,
 • киселица,
 • репка,
 • кромид.

Препорачани видови на зеленчук:

 • карфиол;
 • тиквички;
 • компир;
 • морков;
 • тиква;
 • излупени краставици.

Повеќето зеленчуци треба да се пасираат или варат. Исклучок се тиквичките и тиквите, може да се јадат и сирови. Друг сиров зеленчук може да се конзумира само за време на ремисија.

Од зачинети билки, копар може да се јаде во мали количини. Во супите најдобро се додава ситно сечканиот копар.

Доматите може да се јадат и умерено (не повеќе од 100 g на ден), но треба да се изберат некисели сорти.

Овошје

Овошјето е неисцрпен извор на природни витамини и антиоксиданси. Иако не се препорачуваат сите плодови за болести, сепак, оваа категорија производи не треба целосно да се напушти.

Во случај на болест, дозволено е следново:

 • јаболка,
 • банани,
 • круши,
 • лубеници,
 • дињи,
 • малина,
 • цреши.

Сепак, секој вид овошје има свои нијанси. Јаболката се препорачува да се консумираат во печена форма, без кора и јамки, а тоа треба да се плодови од некисели сорти. Бананите избрани за храна не смеат да бидат ниту презрели ниту недозреани. Меѓутоа, при нивното користење, треба да се почитува умереноста и да се јаде не повеќе од еден фетус дневно. Дињите и лубениците најдобро е да се јадат од крајот на август, бидејќи порано може да бидат богати со нитрати. Малините треба да се консумираат сирови. Можете исто така да готвите желе, компоти и овошни пијалоци од бобинки.

Треба да се избегнуваат овошја со големи количини на киселини, како што се агрумите. Сепак, оваа препорака важи само за болест со висока киселост. Исто така, не се препорачува да се занесувате со грозје, бидејќи овие бобинки можат да предизвикаат ферментација. Покрај тоа, сите бобинки и овошја треба да се јадат одделно од првиот и вториот курс.

Млечни производи

Воведени се и низа ограничувања за употребата на млечни производи. Пред се, треба да внимавате да пиете полномасно млеко, бидејќи тоа слабо се вари. Најкорисно е козјото млеко. Урда е подобро да се јаде не свежо, туку во форма на тепсија и кнедли. Со хиперациден тип на болеста, кефирот и другите ферментирани млечни производи се контраиндицирани.

Пијалоците

Пијалоците не треба да бидат топли и, во исто време, не ладни со мраз. Се препорачуваат не премногу кисели и не премногу слатки сокови од зеленчук и овошје, билни чаеви, супа од шипинка. Забранети се силни алкохолни пијалоци, газирани пијалоци (освен не премногу минерализирана минерална вода), кола, пиво, квас.

Карактеристики на исхраната во акутната форма на болеста

Доколку дојде до егзацербација на болеста, тогаш би било разумно во овој период целосно да се исклучи сета исхрана на пациентот и да се одмори неговиот дигестивен систем. Во случај акутната форма на болеста да е предизвикана од труење или земање одредени лекови, прво мора да го исплакнете гастроинтестиналниот тракт и да предизвикате повраќање.

Првиот ден е индицирано пиење топли течности и чај. Следниот ден, ако состојбата на пациентот е подобрена, тој може постепено да започне со процесот на јадење течна храна. Прво, се препорачува да се користат течни супи од млеко и житарки, пире од месо и риба. Дозволено е и:

 • слаб чај,
 • лушпи,
 • желе,
 • мед.

Во случај на егзацербација, неопходно е да се исклучат од исхраната:

 • свеж зеленчук и овошје,
 • чорби од месо,
 • Млечни производи,
 • газирани пијалоци,
 • кафе,
 • слатки,
 • какви било пекарски производи
 • сирење.

Сите јадења треба да се варат на пареа и да се сервираат малку топли. Содржината на калории во исхраната не треба да надминува 2000 kcal.

Карактеристики на исхрана во форма на болест со ниска киселост

При хранење на пациенти со овој тип на болест, треба да се земат предвид неговите карактеристики. Ако гастричниот сок има ниска киселост, тогаш тоа значи дека храната не е доволно добро разградена. Следствено, телото ги добива помалку од храната сите потребни компоненти - протеини, масти и јаглени хидрати, витамини. Зголемено оптоварување на цревата. Исхраната за болест со ниска киселост треба да го земе предвид овој фактор. Оброците треба да бидат лесно сварливи и да содржат минимум компоненти кои ги иритираат цревата.

Задачата на диетата е да го максимизира стимулирањето на лачењето на дигестивните ензими и гастричниот сок. За разлика од диетата за болест со висока киселост, во овој случај е дозволено да се вклучат кисело-млечни производи, кисело овошје и зеленчук во менито. Пржената храна е исто така ограничена дозволена, но само надвор од периодите на егзацербација. Содржината на калории во исхраната треба да биде 2500-3000 kcal. Предност се дава на полутечни и пасирани јадења.

Исхраната за оваа форма на болеста подразбира забрана за масно месо (свинско), живина (патка, гуска), риба (лосос) и слатки. Исто така, не јадете зеленчук и овошје кои предизвикуваат ферментација - зелка, кромид, лук, мешунки, грозје.

Диета за гастритис со висока киселост

Исхраната со овој тип на исхрана има поголем број на ограничувања во однос на диетата со форма на болеста со ниска киселост. Од менито треба да се отстранат сите видови на храна кои поттикнуваат дополнително формирање на киселина во желудечниот сок, како и киселото овошје и зеленчук, како што се цитрусно овошје и бобинки. Покрај тоа, пржена, солена, зачинета, пушена храна се исклучени. Во исто време, дозволени се пекарски производи. Дозволени се и млечни производи, но млечните производи треба да се избегнуваат. Месото не треба да се исклучува од исхраната, но најдобро е да се јадат сорти со малку маснотии.

Храната се зема во мали порции. Инаку, препораките се слични - потребно е да се послужат јадењата малку загреани, не премногу топли, или ладни, најдобро е да се варат, динстаат или печени. Дневната калориска содржина на диетата е приближно 2200-2500 kcal.

Забранети и дозволени сорти на производи за болест со ниска киселост

Производи Дозволено Забрането
Пекарски производи Крекери, сушен леб, векна Свежи и квасец колачи, лиснати, мафини
житарици Ориз, овесна каша, леќата Просо, јачмен гриз
Супи Супа од зеленчук, риба Окрошка, супа од кисела зелка и борш, кисели краставички, супи со просо или сок од домати
Зеленчук Сите, освен забранети, варени или печени Краставици, ротквици, кромид, слатки пиперки, лук, кој било кисела зеленчук
Печурки Не Сè во која било форма
Јајца Во форма на омлет или меко варени тврдо варени
Овошје, бобинки и сушено овошје Сите освен забранети, излупени, зрели, свежи или печени Смокви, сливи, сите незрели плодови, бобинки без јами
Пијалоците Слабо сварени билни чаеви, некисели сокови, овошни пијалоци Квас, сок од грозје и сок од брусница

Забранети и дозволени видови производи за болест со висока киселост

Производи Дозволено Забрането
Пекарски производи Двопек, сушен леб Свежи и квасец колачи, лиснати, мафини, производи од 'рж тесто
житарици Ориз, леќата, овесна каша, гриз Просо, пченка, јачмен, јачмен гриз
Зеленчук Тиква, моркови, грашок, тиквички, карфиол Зелка, спанаќ, кромид, лук, лута пиперка, целиот мариниран зеленчук
Месото Телешко, мисирка, посно пилешко Масни месо, месо на скара или пржено, свинско месо
Печурки Не Сè во која било форма
Риба Сорти со малку маснотии (зандер, ослиќ, треска) Масни сорти (лосос), солени риби
Овошје Некиселински сорти Кисели сорти, сите цитрусни овошја, сушено овошје
десерти Желе, мармалад, бел слез Чоколаден сладолед
Млечни производи Урда, сирење со малку маснотии, млеко Кисело урда, масно сирење, кефир, павлака

Мени за гастритис

Подолу е примерок на диета за една недела болест. Во зависност од видот и тежината на болеста, може да се направат промени во неа.

понеделник

оброк Јадења
Појадок меко варено јајце, сув леб, овесна каша, лушпа од јаболка и шипинка
Ручек компот од сушено овошје (1 чаша), бисквит
Вечера супа од хељда, пире од тиква, пилешко зрази, чај со млеко
попладневен чај чаша млеко со малку маснотии, задушено млеко или кефир, тост (не пржен леб)
Вечера фиде со говедски рифови на пареа, салата од зеленчук со кисела павлака
Пред спиење чаша ријаженка со малку маснотии

вторник

оброк Јадења
Појадок каша од хељда, млечно суфле, чај
Ручек слатка овесна каша (1 чаша)
ручек со ориз супа од шпагети со говедско зрази, грашок со варени моркови, какао со млеко
попладневен чај ферментирано млеко кајмак
Вечера зеленчук тепсија, парен ќофтиња, мед билни лушпа
Пред спиење овошен желе (стакло)

среда

оброк Јадења
Појадок кисело-млечна урда и мед, тост, компот од суво овошје
Ручек чаша кефир со малку маснотии или млеко
Вечера супа од пире од компири, тепсија од зеленчук и мисирка, компот од сушено овошје
попладневен чај млечно суфле со овошје
Вечера оризова каша, варено телешко месо, варени моркови со зелен грашок, чај со млеко
Пред спиење какао со млеко, колачиња од овесна каша (не повеќе од 2 парчиња)

четврток

оброк Јадења
Појадок овесна каша, варена риба со малку маснотии, чај со млеко
Ручек бакнеж со млеко
Вечера супа од зеленчук со пилешко, пире од компири и моркови, котлет на пареа, какао со млеко
попладневен чај ферментирано млеко кајмак
Вечера ќофтиња, варен грашок, тост, компот од суво овошје
Пред спиење чаша кефир со малку маснотии или млеко

петок

оброк Јадења
Појадок меко варено јајце, сув леб, овесна каша, какао со млеко
Ручек овесна каша (стакло)
Вечера супа од грашок, риба со малку маснотии на пареа, печена тиква
попладневен чај бакнеж со млеко
Вечера тепсија од зеленчук, посна риба на пареа, супа од шипка
Пред спиење кефир со малку маснотии (стакло), колачиња од овесна каша (2 ЕЕЗ. )

сабота

оброк Јадења
Појадок јаболка печени со урда и суво грозје, тост, некисел сок
Ручек чаша кефир со малку маснотии или млеко
Вечера супа од зеленчук со пилешко, пире од компири и моркови, котлет на пареа, какао со млеко
попладневен чај кисело млечна урда и мед
Вечера фиде, варено пилешко, печена тиква, какао со млеко
Пред спиење овошен желе (стакло)

недела

оброк Јадења
Појадок каша од хељда со млеко, млечно суфле, чај
Ручек печено овошје, млеко со малку маснотии (стакло)
Вечера крем супа со карфиол, зрази, варен ориз, какао со млеко
попладневен чај тепсија од зеленчук, чај
Вечера риба со малку маснотии на пареа, варени моркови и зелен грашок, салата од зеленчук со кисела павлака, супа од шипинка
Пред спиење чаша кефир со малку маснотии