Светлина како венчелистче: основните принципи на исхраната со ливчиња

Визуелизација на диетата со ливчиња, каде што секој ливче е моно-диета базирана на еден производ

Меѓу екстремните начини за слабеење, посебно место заземаат моно-диетите. Нивната главна предност е брзото слабеење, но здравата компонента предизвикува многу контроверзии. Исхраната со ливчиња е една од сортите на моно-диети. Неговата главна разлика лежи во можноста за користење не еден, туку 6 или 7 производи, од кои секој се консумира во строго дефиниран ден.

Диета со 7 ливчиња

Оваа техника за слабеење се заснова на истоимениот претходник - диетата „6 ливчиња", на која е додаден и дополнителен ден за „пиење". Нутриционистите го нарекуваат овој метод на слабеење една од најштедливите опции за моно-диети, па затоа е идеален за оние кои штотуку ги прават првите чекори кон витка линија.

Особености

Суштината на диетата е алтернација на денови со протеини и јаглени хидрати, како резултат на што телото се „рестартира" и почнува да троши енергија складирана во резервите на маснотии.

Нутриционистите препорачуваат визуелизирање на исхраната со конструирање на еден вид „полу-цвет", каде што секој ливче ќе значи моно-диета базирана на еден производ. Како што напредувате низ диетата, ливчињата треба да се отстранат. Таквата психолошка техника ќе помогне не само да се одржи 7 дена, туку и нема да дозволи губењето на тежината да се ослободи. Редоследот на распоредот на ливчињата е особено важен, бидејќи токму тој редослед мора строго да се почитува за да се постигне најдобар резултат.

Еднонеделната диета со ливчиња, исто така, бара почитување на следниве правила:

 1. Целосно исфрлете го шеќерот. Сите јадења што го содржат спаѓаат во истата категорија: од слатки јогурти до кондиторски производи.
 2. Внимавајте на режимот за пиење. Освен чиста вода, исхраната може да вклучува зелен, билен и бел чај, инфузија од шипинка, компот без шеќер и, во ретки случаи, кафе (не повеќе од 200 ml на ден).
 3. Вода можете да пиете само половина час пред оброк или 25-30 минути после. Забрането е пиење пијалоци додека јадете.
 4. Дозволено е да се готви храна на кој било начин, освен пржење на масло. Добредојдено е готвење на пареа, печење, динстање и варење.
 5. Дозволени се вечерни закуски. Можете да го користите „производот на денот" дури и 30-40 минути пред спиење.

Правилата „еден ден – еден производ" мора да се почитуваат до крајот на диетата. Неговото прекршување е полн со намалување на ефикасноста на процесот на губење на тежината неколку пати.

Коментар!На диетата со 7 ливчиња, не треба да броите калории или да мерите порции. Еднообразноста на исхраната нема да ви дозволи да се прејадете и ќе ви даде брза заситеност, дури и покрај скудноста на менито.

Резултатот од почитувањето на сите овие правила ќе биде ослободување од 0, 8-1, 2 кг дневно, што е одличен резултат за една од најштедливите монодиети.

Деновите на ливчиња се наредени по следниот редослед:

 • Риба;
 • зеленчук;
 • пилешко;
 • житни култури;
 • урда;
 • овошје;
 • пиење.

Можете да го дуплирате ефектот на диетата со ливчиња со тоа што ќе ја повторите по 3-4 недели. Ова ќе го подобри и консолидира постигнатиот резултат. Сепак, нутриционистите предупредуваат дека слабеењето на овој начин е полн со здравје, бидејќи исхраната со ливчиња е неурамнотежена и сиромашна со голем број хранливи материи.

Предности и недостатоци

При изборот на диета „7 ливчиња", треба трезвено да ги процените вашите способности и да ги земете предвид сите постоечки контраиндикации. Нема да биде излишно да ги дознаеме недостатоците на оваа нутритивна техника.

Популарноста на овој метод на губење на тежината се должи на следниве фактори:

 • Брзо ослободете се од вишокот килограми. За една недела диета со ливчиња, можете да изгубите од 5 до 8 кг. Сè зависи од компетентен пристап, волја и индивидуални карактеристики на телото.
 • Едноставноста на менито. Нема потреба да размислувате за диетата, да броите калории и да ја пресметате тежината на порциите. Нема потреба да следите комплицирани рецепти или методи на готвење.
 • Чистење на телото. Производите вклучени во исхраната на 7-дневната диета придонесуваат за нормализирање на дигестивниот тракт и чистење на цревата.
 • Прифатлива цена. Овој метод за слабеење не бара купување скапи состојки. Сите производи се достапни по цена и се присутни на полиците на обичните продавници.

Зборувајќи за недостатоците, вреди да се спомене:

 • Брзо враќање на изгубените килограми. Главното губење на тежината се јавува поради водата, масното ткиво и мускулната маса. Доколку во иднина не се почитуваат принципите на ПП исхрана, изгубената тежина се враќа во рок од еден месец.
 • Недостаток на витамин. Исхраната со ливчиња, како и сите моно-диети, е неурамнотежена, така што можете да прибегнете кон неа само за краток временски период, а по заминувањето, обидете се да го надоместите добиениот бери-бери.
 • Општа слабост и замор. Шеќерот и маснотиите, покрај штетата, имаат и придобивки, бидејќи се енергетска резерва на телото. Остро исклучување на нив од вообичаената исхрана може да доведе до „неуспеси" во форма на поспаност, апатија, чувство на акумулиран замор.

За некои луѓе, процесот на јадење еден производ во текот на денот предизвикува тешкотии. Ако месото и зеленчукот дозволуваат барем разновидност, тогаш со урда или постен ден, сè е многу покомплицирано. Затоа, нутриционистите препорачуваат диети со ливчиња првенствено за луѓе со силна волја и одлучност.

Забранети и дозволени производи

И покрај очигледната униформност на диетата, „7 ливчиња" вклучува прилично обемна листа на дозволена храна. Сепак, повеќето од нив не можат да се конзумираат заедно во ист ден. Сепак, списокот на забранети производи е исто така прилично голем.

Дозволено Забрането
 • Зеленчук (домати, краставици, тиквички, модар патлиџан, зелка, пиперки, цвекло)
 • Овошје (секое, освен забрането)
 • Живина (мисирка, пилешко, потполошки)
 • Млечни производи (урда, незасладен јогурт, задушено млеко, кефир, ферментирано печено млеко)
 • Морска храна и риба (река и море)
 • Леб (само цело зрно и трици)
 • Житарици (цели)
 • Растително масло (маслиново, сусам, сончоглед)
 • Чај (билен, зелен)
 • Кафе (не повеќе од 1 чаша дневно)
 • Пијалак од корен од цикорија
 • Лушпа од шипка, незасладени овошни пијалоци
 • Скробен зеленчук (компир, пченка), тиква, мешунки
 • Банани, грозје, урми, persimmons
 • Шеќер (било кој вид)
 • Солта
 • Сосови и зачини (кечап, мајонез, сенф, Вустершир сос)
 • пржена храна
 • Масни месо и риба (свинско, јагнешко, лосос)
 • Погодност и брза храна
 • Колбаси
 • Конзервирање и маринади
 • Алкохол
 • Леб направен од пченично брашно, кифла, колачи од квасец

Коментар!Во процесот на готвење месо од живина, неопходно е да се отстранат кожата и маснотиите.

На ден со урда, можете да јадете разни ферментирани млечни производи со содржина на маснотии до 2, 5%. Подобро е да се одбијат опциите целосно без маснотии, бидејќи тие не му дозволуваат на телото да апсорбира калциум. Не треба да внесувате во исхраната и полирани житарки, кои се најмалку корисни и во исто време богати со јаглехидрати.

Растително масло може да се додаде не само во салати, туку и во житарици. Нутриционистите препорачуваат користење на масло од ленено семе, кое има силни својства за чистење. Дневниот максимум на растителни масти е 30 ml.

Шеќерот не само што предизвикува зголемување на нивото на гликоза во крвта, туку и ја забавува стапката на разградување на масните ткива. Покрај шеќерот, забранети се какви било замени за шеќер, како и јаворов сируп, стевиа и мед во процесот на набљудување на диетата со ливчиња.

Солта го задржува вишокот течност во телото, а сосовите и зачините го зголемуваат апетитот, а истовремено го инхибираат процесот на заситување, како резултат на што луѓето јадат повеќе отколку што им е потребно.

Забраната вклучува и јадења пржени со масло. Сепак, ништо не ве спречува да печете зеленчук, месо или риба на скара без масло.

Исхрана за секој ден

За губење на тежината на диета со ливчиња, многу е важно да се следи редоследот на деновите и да не се оди подалеку од списокот на дозволена храна.

оброк Производи и јадења Волумен
Риба
Појадок Риба на пареа 150 гр
Закуска Билен чај 180 мл
Вечера Риба супа 200 мл
попладневен чај Билен чај 180 мл
Вечера Печена риба со зачини и билки 200 гр
Зеленчук
Појадок Салата од зеленчук со моркови и зелка 200 гр
Закуска Краставица 1 компјутер
Вечера Супа од брокула 200 мл
попладневен чај варено цвекло 1 компјутер
Вечера Рагу од тиквички, моркови, кромид и домати 200 гр
Пилешко
Појадок Пилешки котлети на пареа 200 гр
Закуска Чај од камилица 180 мл
Вечера Пилешка супа со месо 200 мл
попладневен чај Чај од нане 180 мл
Вечера Печени пилешки гради 200 гр
Житарици
Појадок Овесна каша 150 гр
Закуска Чај од нане со камилица 180 мл
Вечера Пареа каша од леќата (без сол) 200 гр
попладневен чај Зелен чај 180 мл
Вечера Кафеав или див ориз 150 гр
Урда
Појадок Печени сирници 180 гр
Закуска Млеко (1-2, 5%) 180 мл
Вечера Урда со малку маснотии 200 гр
попладневен чај Млеко (1-2, 5%) 180 мл
Вечера Урда со природен јогурт 100 гр + 50 мл
Овошје
Појадок Овошна салата без прелив 200 гр
Закуска Зелено јаболко 1 компјутер
Вечера Овошна салата 200 гр
попладневен чај Сок од јаболко (свежо исцеден) 180 мл
Вечера Смуди со овошје и зелен чај 200 мл
Пиење
Во текот на денот пијте вода, нане и зелен чај, лушпа од шипка, незасладени овошни пијалоци

Кога подготвувате супа од риба, во супата може да се додадат корен од магдонос и корен од целер. Така, супата ќе испадне позаситена, без да ја зголеми калориската содржина. Не се препорачува солење на првото јадење.

На ден со зеленчук, количината на користен зеленчук не треба да надминува 1, 5 кг. Во пилешко - освен пилешко, можете да користите мисирка и потполошки. Сепак, количината на консумирано месо треба да се ограничи на 500 гр.

На ден со житарки, покрај житариците, во менито можете да додадете и леб од цело зрно. Важен услов за употреба на житни култури е усогласеноста со режимот за пиење.

На овошен ден, освен овошје, можете да јадете и бобинки. Агрумите исто така ќе помогнат. Вкупната количина на урда потрошена истиот ден е 500 mg. Со воведувањето на кефир во исхраната (не повеќе од 1 литар на ден), волуменот на масата на урдата мора да се намали за 2 пати.

Диета со 6 ливчиња

Автор на диетата со 6 ливчиња е шведската нутриционистка Ана Јохансон.

Карактеристики и механизам на дејство

Исто така, како и во случајот со диетата со седум ливчиња, им се препорачува на оние кои слабеат да ја визуелизираат програмата. Главната разлика помеѓу овој метод на губење на тежината и претходниот систем на исхрана е времетраењето од 6 дена. Со други зборови, нема 7-ми ден за пиење во диетата со 6 ливчиња.

Редоследот на консумирање на моно-производи го стимулира активното согорување на липидите, ви овозможува да го отстраните вишокот течност од телото и да го исчистите од штетни соединенија и токсини. Како резултат на тоа, за 6 дена можете лесно да се ослободите од 4-5 кг вишок тежина.

Правилата на диетата се прилично едноставни:

 1. Не можете да го промените редоследот на денови на намирници.
 2. Неопходно е да се набљудува режимот на пиење.
 3. Треба да одржувате умерена физичка активност.
 4. За време на диетата, дозволено е користење на комплексни витамини.
 5. Бројот на оброци треба да биде најмалку 4, а не повеќе од 6.
 6. Волуменот на порции не треба да надминува 200 g и 200 ml.
 7. Не пијте вода, чај и кафе за време на оброците (само пред или после).

Диетата „6 ливчиња" се препорачува да се земат курсеви со пауза од 3-4 недели.

Совети!На интернет можете да најдете специјална апликација за мобилни уреди „Диета 6 ливчиња", која ќе ви помогне да креирате мени и да ги следите промените во тежината и волуменот.

Дозволени и забранети производи

Како и кај диетата со седум ливчиња, листата на дозволени намирници е доста обемна.

Дозволено Забрането
 • Секој зеленчук освен скроб, мешунки и тиква
 • Секое овошје освен грозје, банана, урми и persimmons
 • Житарици и житарки (само полирани)
 • Трици и леб од цели зрна
 • Леб (цело жито)
 • Урда (од 0, 6% до 1, 8%)
 • Месо од живина (гради)
 • Риба со малку маснотии
 • Морска храна
 • Кефир, ферментирано печено млеко, завиткано млеко
 • Кафе (180 ml на ден)
 • Зелен, нане и билен чај
 • Лушпа од шипка
 • Пијалак од корен од цикорија
 • Овошни пијалоци (без шеќер)
 • Растително масло (до 30 ml на ден)
 • Свежо исцедени овошни сокови (само на овошен ден не повеќе од 200 ml)
 • Сушено овошје, јаткасти плодови и захаросани плодови
 • Шеќер, негови замени, стевиа
 • Мед, јаворов сируп
 • Леб и пченично брашно, мафини, пецива со квасец
 • Сосови (мајонез, кечап)
 • Путер, маргарин
 • Алкохол
 • Газирани пијалоци
 • Колбаси, колбаси
 • Пушеле месо
 • Масни млечни производи
 • Маринади и кисели краставички
 • Тестенини
 • Печурки
 • Закуски, брза храна
 • Слатки и сладолед

Главното правило на диетата е правилната алтернација на деновите на протеини и јаглени хидрати и одбивање да се меша храна.

Добрите и лошите страни

Главната причина за избор на диета со ливчиња е тоа што нема потреба од пост. Дозволено е да се јаде доволна количина на одреден производ дневно, така што нема потреба да мерите порции или постојано да броите калории.

Оваа техника не е стресна од психолошка гледна точка, не бара многу време за готвење или некои егзотични состојки.

За време на диетата, телото се чисти, особено гастроинтестиналниот тракт, нивото на шеќер се нормализира, апетитот се намалува.

Во исто време, „6 ливчиња" сè уште останува моно-диета, што значи дека е неурамнотежена и краткорочна. Едно од главните барања е фракционалноста и зачестеноста на моќноста, така што е доста тешко да се придржувате до овој електроенергетски систем кога работите во производство.

Коментар!Во деновите на протеини, едно лице може да биде склоно кон побрз замор и слабост.

Мени за исхрана шест ливчиња

Изготвувањето детално мени на диетата со ливчиња за 6 дена нема да потрае многу време. Главната работа е да запомните што е можно, а што не.

оброк Производи и јадења Волумен
Риба
Појадок Риба на скара 150 гр
Закуска Билен чај или супа од риба 180 мл
Вечера Котлети на пареа од риба 200 гр
попладневен чај Билен чај 180 мл
Вечера Риба печена во фолија 200 гр
Зеленчук
Појадок Салата од зеленчук од домати, краставица и бибер 200 гр
Закуска Рагу од зеленчук 150 гр
Вечера Супа од карфиол 200 мл
попладневен чај Краставица 1 компјутер
Вечера Зеленчук на скара 200 гр
Пилешко
Појадок Варени пилешки гради 200 гр
Закуска Потпечени пилешки гради 150 гр
Вечера Бујон од пилешко 200 гр
попладневен чај Чај од нане 180 мл
Вечера Пареа мисиркини котлети 200 гр
Житарици
Појадок Овесна каша со вода или мусли 150 гр
Закуска Чај од нане со камилица 180 мл
Вечера Каша од просо (без сол) 200 гр
попладневен чај Зелен чај 180 мл
Вечера Котлети од леќата 150 гр
Урда
Појадок Печени сирници 180 гр
Закуска Кефир 1% 200 мл
Вечера Тепсија од урда 200 гр
попладневен чај Млеко (1-2, 5%) 180 мл
Вечера Урда со рјаженка 100 гр + 50 мл
Овошје
Појадок овошен смути 200 мл
Закуска Праска 1 компјутер
Вечера Овошна салата 200 гр
попладневен чај Печено јаболко 1 компјутер
Вечера Овошна салата 200 гр

Од пијалоци, покрај чајот, можете да користите и овошни пијалоци од бобинки и свежо цедени сокови.

Контраиндикации за диети со ливчиња

Како и сите диети, системот за храна за ливчиња има голем број на контраиндикации, па затоа пред да започнете со губење на тежината, треба да посетите нутриционист или терапевт за набљудување.

Главните контраиндикации се:

 • дијабетес мелитус тип I и II;
 • болести на бубрезите и црниот дроб;
 • чир на желудникот;
 • нарушување на кардиоваскуларниот систем;
 • ендокрини патологии;
 • акутни инфекции;
 • бременост;
 • период на доење;
 • детска возраст до 12 години.

Недостатокот на рамнотежа може негативно да се одрази на здравјето на постарите луѓе (над 55 години), па затоа и тие не се препорачуваат за вакви моно-диети.

Излегување од диети

Неопходно е да се обрне внимание не само на исхраната, туку и на организацијата на излезот од диетата со ливчиња. Правилно спроведено, не само што ќе го намали стресот, туку и ќе ви овозможи да ги поправите резултатите долго време.

 1. Потребно е постепено да се отстрануваат ограничувањата, додавајќи јадења со бавни јаглени хидрати во протеинските денови и обратно.
 2. Дневната содржина на калории треба да се зголеми за околу 200-250 kcal дневно.
 3. За време на периодот на излез, можете да започнете да земате витамини.
 4. Заедно со содржината на калории, треба да се зголеми и физичката активност, на пример, со додавање на неколку километри на дневната патека за пешачење.
 5. Не заборавајте за режимот за пиење.

Непреченото излегување од диетата е исто така дополнителна психолошка техника која ви овозможува да се вратите во системот за исхрана на ливчиња по 3-4 недели.

Главните заклучоци

Диета со ливчиња - систем за исхрана кој вклучува неколку моно-диети, со наизменични јаглехидрати и протеини. Ви овозможува да изгубите тежина во најкус можен рок, без да доживеете постојано чувство на глад и стрес.

 1. Диетата со 7 ливчиња е варијација на диетата со шест ливчиња.
 2. Овој систем на исхрана вклучува алтернација на јаглени хидрати и протеинска исхрана.
 3. Методот за губење на тежината на ливчиња ви овозможува да изгубите 5 до 8 кг за 6 до 7 дена.
 4. Диетата се заснова на принципот „еден ден - еден производ".
 5. Овој систем на исхрана има голем број на контраиндикации и не се препорачува за млади и стари луѓе.
 6. Дополнителен бонус за слабеење е чистењето на телото.
 7. Овој метод на губење на тежината вклучува непречено постепено излегување од системот на ограничувања.

Диетите со ливчиња се психолошки најудобните начини за слабеење меѓу моно-диетите. Ова ја објаснува нивната популарност, како меѓу жителите, така и меѓу познатите медиумски личности.