Диета со кефир 3 дена

Немајќи практично никакви контраиндикации, диетата со кефир за 3 дена спаѓа во категоријата најбрзи и најкорисни за телото. Помага не само да се ослободите од вишокот килограми, туку и ја подобрува работата на најважните системи на човечкото тело.

Несаканите ефекти што ги предизвикува се дијареа, надуеност и непријатност во стомакот. Затоа, пред да се откаже од вообичаената диета, се препорачува да се спроведе тест ден. Ако на крајот нема поплаки, можете безбедно да продолжите.

Зошто токму овој производ?

Изборот во корист на пијалокот се објаснува со неговите вродени корисни својства:

  • подобрен проток на крв;
  • седативно дејство врз нервниот систем;
  • заситеност на телото со минерали и калциум.

Суштината на диетата (мени за примероци) е детално опишана подолу.

Три начини за слабеење за три дена

Најефикасните начини да го направите ова се како што следува.

Првиот начин вклучува воздржување од било каква храна. Во исто време, количината на кефир дневно е исто така ограничена - не повеќе од 1, 5 литри. Оваа количина мора да се подели на неколку дози. Плус, секоја друга течност е исто така забранета. Тешко е, но за ревносно придржување кон исхраната - минус 5 кг тежина.

Вториот метод е помалку строг, бидејќи храната во таква кефирска диета за 3 дена сè уште е дозволена - 1 кг овошје или зеленчук дневно. Ова е плус за дневните 1, 5 литри кефир со малку маснотии. Најдобро е да се даде предност на лубеницата или јаболката, но не и на бананите.

Третиот метод не може да се нарече олеснет, но сепак количината на храна се зголемува со него. Значи, за појадок ви е дозволено да пиете чаша кефир со малку маснотии и да јадете тост со трици. За ручек, можете да јадете салата од зеленчук во маслиново масло и да пиете чаша од истиот кефир. За вечера - само мало парче сирење и 2 јаболка, не заборавајќи една чаша јогурт. Помеѓу главните оброци, треба да пиете и кефир, бидејќи треба да пиете исти 1, 5 литри ферментиран млечен производ дневно. Водата со оваа диета на кефир за 3 дена е исто така забранета, бидејќи вишокот течност може да се меша со активно губење на тежината.

Девојка пие кефир за слабеење

Како да изберете кефир за диета?

Главниот услов е свежината. Не треба да содржи грутки или снегулки. Хетерогеноста на составот е доказ дека кефирот бил неправилно складиран. Не може да се користи. Ефикасно губење на тежината е можно само ако пиете свеж кефир, па не заборавајте да го проверите рокот на употреба без да го напуштите шалтерот на продавницата.

Која содржина на маснотии е вистинската?

За да одговорите на ова прашање, треба да се јавите кај вашиот лекар. Содржината на масти во пијалокот зависи од состојбата на вашето тело, присуството / отсуството на хронични и други болести. На пример, на дијабетичарите им е забрането да пијат пијалок чија содржина на маснотии надминува 0-1%. Патем, неговиот состав содржи повеќе калциум од 2, 5-3% кефир.

Сосема здрава личност е погодна за производ чија содржина на маснотии не надминува 3, 2%. Лактобацилите вклучени во неговиот состав придонесуваат за нормализирање на дигестивниот тракт. Самиот пијалок помага и за зајакнување на имунолошкиот систем.

Како тоа влијае на стомакот?

Малкумина знаат дека ефектот врз телото (особено на стомакот) зависи од тоа колку е силен - дебел - пијалокот. Постојат три степени на нејзината зрелост (вака нутриционистите ја нарекуваат тврдина):

  1. Слаби.
  2. Просечна.
  3. Силен.

Во првиот случај, пијалокот ферментира во текот на денот. Во овој период доаѓа до акумулација на големо количество јаглерод диоксид. Откако ќе влезе во телото, помага да се подобри функционирањето на дигестивниот систем. Како резултат на тоа, стапката на варење на храната се зголемува многу значително.

За да се добие пијалок со средна зрелост, ферментацијата се одржува два дена. Според тоа, количината на јаглерод диоксид во неговиот состав е поголема. Асимилацијата на кефир со средна јачина се случува со нормално темпо. Неговиот ефект врз дигестивниот систем е корисен.

Може да добиете силен кефир само по три дена од ферментацијата. Овој вид категорично не се препорачува за употреба кај луѓе кои страдаат од запек. Факт е дека во рамките на тридневната ферментација, протеинските супстанции во составот на кефирот многу отекуваат. Тоа е поради оваа причина што не им носи олеснување на оние кои страдаат од запек. Напротив, напротив.

Што ќе постигнам?

Какви резултати од кефирската диета за 3 дена може да се очекуваат по нејзиното завршување? Сето тоа зависи од индивидуалните карактеристики на телото. Покрај тоа, важно е и усогласеноста со правилата на менито споменати погоре. Во просек, тридневниот ефект врз телото се изразува со губење од три до пет килограми.

Не се исцрпувајте во процесот на слабеење. Чувството полошо е главниот сигнал за враќање на вообичаената исхрана. Ако по некое време не почувствувате подобрување, треба итно да се консултирате со лекар.